Ubezpieczenie z cesją na bank

Ubezpieczenie od odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa
24 lutego 2020
Ubezpieczenie maszyn i urządzeń budowlanych
26 października 2020

Kredyt hipoteczny najczęściej kojarzy nam się z niekończącymi się formalnościami. To często jedna z pierwszych poważnych życiowych decyzji. Niezależnie od tego, czy kupujemy kawalerkę, czy dom za miastem, będziemy zobligowani do odpowiedniego ubezpieczenia nabywanej nieruchomości. Oczywiście z cesją na bank.

Banki zabezpieczają spłatę kredytu hipotecznego poprzez wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Mają wtedy pewność, że w razie kłopotów z odzyskaniem pieniędzy, daną nieruchomość mogą sprzedać. To jednak nie wszystko – mieszkanie czy dom wymaga także ochrony przed niespodziewanymi zdarzeniami, dlatego przy kredycie hipotecznym zwykle wymagana jest polisa ubezpieczeniowa z cesją na bank.

Co to jest cesja na bank?

Cesja to przeniesienie praw do odszkodowania z umowy ubezpieczenia na rzecz banku, który udzielił nam kredytu. W praktyce chodzi o to, że np. jeśli w wyniku pożaru nieruchomość zostanie doszczętnie zniszczona, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bankowi w takiej kwocie, na jaką została ustalona cesja, a kredyt jednocześnie zostanie spłacony. W ten sposób zabezpieczone są interesy zarówno banku, jak i Twoje. Ubezpieczenie gwarantuje Ci, że w przypadku tak trudnej sytuacji nie zostaniesz jednocześnie bez mieszkania i z niespłaconym kredytem.

Gdzie dostanę taką polisę?

U nas, oczywiście. 🙂
Ubezpieczenie Dom Max oraz Bezpieczny Dom w InterRisk dają Ci możliwość ustalenia cesji na całość lub część wartości mieszkania. Przykład: mieszkanie warte 200 000 zł, ale kredyt bierzesz tylko na połowę tej kwoty – wtedy cesję ustalasz na poziomie całkowitej kwoty zadłużenia (100 000 zł + odsetki). W razie szkody całkowitej bank dostanie należną część odszkodowania, a Ty otrzymasz resztę wskazanej w polisie sumy ubezpieczenia.

Mam już ubezpieczenie w banku, co robić?

Wiele banków oferuje ubezpieczenie mieszkania od razu przy umowie kredytowej. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga dodatkowych formalności. Warto jednak zwrócić uwagę na cenę i warunki takiego ubezpieczenia. Może okazać się, że standardowe ubezpieczenie w banku ma ograniczony zakres lub jest zwyczajnie droższe od polis wystawianych bezpośrednio przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenia nieruchomości zwykle zawierane są na rok. Jeśli masz takie ubezpieczenie, zawsze możesz sprawdzić alternatywę i dowiedzieć się, czy nie przepłacasz. Przed rocznicą polisy dokonaj wyboru i poinformuj bank o swojej decyzji. Jeśli zmienisz ubezpieczyciela, bank najprawdopodobniej będzie chciał otrzymać kopię nowej polisy. I już!

Oferta porównawcza

Aby otrzymać ofertę, przygotuj:

  • informacje o nieruchomości: adres, powierzchnia, piętro,
  • wybierz sumę ubezpieczenia – minimalnie taką, by pokryła całkowite zadłużenie związane z kredytem,
  • oszacuj, ile są warte ruchomości domowe, czyli wszystko, co można swobodnie wynieść – np. meble (poza zabudową), elektronika,
  • zdecyduj, czy potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia szyb – okiennych, drzwiowych, a także tych w płytach grzewczych lub indukcyjnych.

Jeśli masz polisę z banku, możesz ją po prostu do nas przesłać – przygotujemy odpowiednik. Oprócz oferty otrzymasz także informację o różnicach w zakresie i rekomendację od eksperta.

Skontaktuj się z nami przez Messenger:

Lub wyślij wiadomość e-mail na adres: biuro@insgroup.pl

Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać dobre ubezpieczenie:

Ubezpieczenie nieruchomości – jak wybrać dobrą ofertę, część 1

Ubezpieczenie nieruchomości – jak wybrać dobrą ofertę, część 2

Kup online