Ubezpieczenie nieruchomości – kilka słów o tym, jak rozpoznać dobrą ofertę cz. 2

Ubezpieczenie nieruchomości – kilka słów o tym, jak rozpoznać dobrą ofertę cz. 1
26 stycznia 2018
Infolinia Produktowa InterRisk
14 marca 2018

Wiedząc, że wybór dobrego ubezpieczenia domu lub mieszkania wcale nie jest taki prosty, przygotowaliśmy drugą część porad. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne. Część pierwszą znajdziecie tutaj: Jakie ubezpieczenie domu wybrać?

3. SUMA UBEZPIECZENIA – ryzyko niedoubezpieczenia nieruchomości

Suma ubezpieczenia to inaczej mówiąc wartość nieruchomości. Musi być ona ustalona na podstawie faktycznej wartości rynkowej z dnia zawarcia polisy. Nie warto podawać jej „na oko” albo odnosząc się do wartości mieszkania lub domu z dnia zakupu kilka lat temu. Dobrze jest tę kwestię omówić z rzeczoznawcą lub skonsultować z zaprzyjaźnionym agentem nieruchomości.

Skutki niepoprawnie podanej wartości nieruchomości w umowie ubezpieczenia mogą być przykre w razie szkody.

Dla przykładu: klient chce ubezpieczyć dom, a jego wartość podaje szacunkowo, określając ją na 400 000 zł.
Właśnie taka suma zostanie wpisana do umowy ubezpieczenia. W momencie zaistnienia pożaru, który doszczętnie strawi dom, likwidator oceni, że szkoda jest całkowita. Jednak po analizie wartości rynkowej z dnia zawarcia polisy, okaże się, że dom był wart 475 000 zł. W takiej sytuacji klient otrzyma tylko 400 000 zł i poniesie dodatkową stratę finansową.

Nie należy również ubezpieczać nieruchomości na sumę wyższą, niż jest ona warta. W przypadku szkody całkowitej wypłata również zostanie wypłacona z uwzględnieniem wartości rynkowej.

4. KUSZĄCE ROZSZERZENIA

Nie od dziś wiadomo, że podczas procesu sprzedaży dla klienta liczy się oszczędność czasu, minimum formalności, formuły „wszystko w jednym” i super-dedykowane-promocje. Taki sposób obsługi klienta jest domeną nie tylko branży ubezpieczeniowej. Często jednak zdarza się, że przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości to właśnie te „dodatki” są bardziej interesujące niż sama ochrona.

Szeroka gama rozszerzeń zakresu ubezpieczenia, np. assistance dla domu, usługi concierge, samochód zastępczy, czy bagaż podróżny i wiele innych z pewnością kuszących i niejednokrotnie przydatnych suplementów, nie może przyćmić tego, co jest najważniejsze – ochrony nieruchomości. Dlatego, choć modne hasła mogą zwrócić naszą uwagę, nie należy się na nich skupiać. W pierwszej kolejności wybierzmy solidną ochronę naszego domu, a tym samym i komfortu naszych bliskich. Później zajmijmy się różnorodnością dodatkowych usług, ze szczególnym uwzględnieniem ich realnej przydatności. 

5. CENA

Czasem na prośbę klientów o „dobrą i tanią” polisę humorystycznie odpowiadamy „zatem chcą Państwo dwie polisy?”. Jest to smutna prawda, że chcąc zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia, klienci sami wyrządzają sobie krzywdę, ryzykując niedopłatą odszkodowania, czy niekompletną ochroną.

Polisa, której zakres w pełni cię zadowoli, niejednokrotnie będzie kosztowała więcej, niż chciałbyś przeznaczyć na ten cel. Dlatego tak ważny jest wybór zaufanego agenta ubezpieczeniowego, który przeprowadzi przez wszystkie zawiłości ubezpieczeniowych ofert i wskaże na czym można zaoszczędzić, a co ochrona musi mieć obowiązkowo, aby nie było rozczarowania w razie szkody.

Mamy nadzieję, że dla osób uzbrojonych w powyższą wiedzę wybór ubezpieczenia domu czy mieszkania nie będzie już „czarną magią”. Ze swojej strony polecamy usługi doradcze Isopia – Twoja strefa ubezpieczeń.

Kup online